• Megaloppis i Majorna. Foto: Petri Aasma
    Megaloppis i Majorna. Foto: Petri Aasma
    Bild 1 av 3
  • Kväll på Knarrholmen. Foto: Anna Hallin
    Kväll på Knarrholmen. Foto: Anna Hallin
    Bild 2 av 3
  • Månadsgivare - javisst!
    Månadsgivare - javisst!
    Bild 3 av 3

En fullproppad turnéhelg i slutet av maj

Helgen som gick var en riktigt fullproppad turnéhelg, med 11 turnédagar* på tre dagar. Med fantastiskt väder och superpeppade team har vi gjort inget mindre än succé.

Sommarturné 2013

Fredag-lördag var turnéteam väst på Knarrholmen i Göteborgs skärgård, där en liten mysig popfestival gick av stapeln. Hem kom de med många nya medlemmar (och ett rejält antal myggbett), helt otroligt bra jobbat på en sådan liten festival. Bra väder, bra stämning, bra folk men framförallt ett väldigt duktigt team.

Samtidigt som Knarrholmen gick Metallsvenskan i Örebro av stapeln (en slags blandning av metalfestival och fotbollsturnering!). Här hade vår grupp i Örebro bokat in sig och förberett massor inför helgen, och med förstärkning från lokalavdelningen i Karlstad-Hammarö tog de festivalbesökarna med storm. All cred till eldsjälarna i Karlstad och Örebro för att de styrde upp detta så bra!

Under lördagen fanns Djurens Rätt även representerade av respektive lokalavdelning på marknader i Halmstad och Jönköping. Linköpingsavdelningen har varit på Birgittafesten i Vadstena, och Uppsalaavdelningen har traditionsenligt deltagit på Kulturernas karneval lördag-söndag. Finfina rapporter har trillat in om att det gått strålande bra. Och det tvivlar vi inte en sekund på, med så duktiga aktiva.

Djurens Rätt var också på plats när stadsdelen Majorna i Göteborg förvandlades till en Megaloppis med tiotusentals besökare. Närmare 200 samtal om djurs rättigheter hanns med under söndagen.

- Det här var vårt bästa år på Megaloppis någonsin! Extra roligt var att vår juniortidning Rädda Djuren var så populär. Inte en enda tidning fanns kvar när vi packade ihop på kvällen, säger Benny Andersson, till vardags verksamhetschef för Djurens Rätt.

Som om detta inte var nog genomfördes under söndagen även vårens sista turnékickoff, förlagd till Västerås. Det var ett glatt gäng på 14 personer, med väldigt stor spridning på både ålder och erfarenhet av djurrättsarbete. Dagen gick bra, med många kloka och intressanta diskussioner.

Sommarturnén 2012 har börjat – och nu är det full rulle i tre månader som gäller. Vill du vara med på turnén? Anmäl dig som volontär bums, så du har chans att komma med!

* Vi räknar en "turnédag" som det arbete ett av våra sommarturnéteam gör under en dag. Tre turnéteam som är igång under tre dagar blir alltså nio turnédagar, till exempel.

Sidansvarig: Anna Hallin
Publicerad: 31 maj 2012   Uppdaterad: 2 maj 2013
Läs mer om: Sommarturné 2013