• CB
    Bild 1 av 3
  • CB
    Bild 2 av 3
  • CB
    Bild 3 av 3

Intressant samtal om förtryck

På Regnbågsfestivalen i Malmö arrangerade Djurens Rätt ett spännande samtal om förtryck. Diskussionen ville aldrig ta slut!

Helsingborg

Hänger olika sorters förtryck ihop? Vilka kopplingar finns mellan djurförtryck, rasism, sexism och hbtq-förtryck?

Dessa frågor och många fler svarade panelen på under vårt samtal. Deltog gjorde Behrang Miri från Gatans Röst och Ansikte, Camilla Björkbom från Djurens Rätt och Andréa Hofmann von Baltenau från RFSL som alla har breda erfarenheter från olika rättighetsrörelser.

Diskussionerna om modernisering och mer föreningsliv i skolorna, om mer djurrätt i organisationer som inte har fokus på djuren, om vegetarisk mat, fördomar och samarbeten ville aldrig ta slut.

Publiken var engagerad, ställde frågor och diskuterade med panelen. Och alla var vi överens. Samarbete är viktigt för att vi ska kunna förmedla en helhetsbild till omvärlden om de förtryck vi arbetar emot.

Sidansvarig: Camilla Bergvall
Publicerad: 2 september 2012   Uppdaterad: 2 september 2012
Läs mer om: Helsingborg