Roadtripp i Norrlands inland
Invånarna i Lycksele, Vilhelmina och Åsele fick under fredagen och lördagen besök av sommarturnén som gjorde några korta stopp i inlandet.
Fredagen spenderades i Lycksele där vi fick uppbackning av Djurens Rätts kontaktperson, Johan Lindström, i Lycksele. Tillsammans fick vi ut stora mängder av foldrar, recept och tidningar i brevlådor och brevinkast i Lycksele. Ett utdelningsstopp som kan ses som väldigt effektivt då vi fick ut runt 1000 ex av olika material på en dag och två personer.
På lördagen lämnade turnén Lycksele bakom sig och styrde turnébilen ännu längre in i inlandet där det första stoppet var Vilhelmina. Vädret var perfekt för ett utdelarstopp med strålande sol. Detta gjorde arbetet lättare och vi fick ut flera hundra foldrar och recept till invånarna i Vilhelmina. Efter en kortare lunchrast (åt väldigt goda hemlagade vegoburgare som Johan hade gjort till middag på fredagen) gick färden vidare mot Åsele. Regnet hängde i luften när vi kom in i Åsele men under det korta stoppet klarade vi oss rätt bra med bara någon mindre skur.
När allt material som vi tagit med på roadtrippen var slut vände vi blickarna mot kusten igen och åkte hem till Djurens Rätts Umeå-kontor.

