Studiebesök hos forskargrupp
Vi besökte en forskargrupp som jobbar med alternativa metoder till djurförsök för att lära oss mer om ämnet.
En av Djurens Rätts fokusfrågor handlar om djurförsök – både de i kosmetikaindustrin och de som görs inom läkemedelsindustrin. Med anledning av detta alltid aktuella ämne gjorde en grupp från Djurens Rätt Helsingborg-Höganäs och Djurens Rätt Lund, tillsammans med en representant från Forska utan Djurförsök, ett besök hos en forskargrupp i Lund som arbetar med alternativa metoder för att kunna undersöka ämnens eventuella allergiframkallande reaktioner hos människan. Forskargruppen leds av Docent Malin Lindstedt och Professor Carl Borrebaeck. Testet de har utvecklat kallas GARD – Genomic Allergen Rapid Detection test och forskningsarbetet har fått ekonomiskt stöd från bland annat Forska utan Djurförsök och EU-projektet Sens-it-iv, vilket pågick mellan åren 2006 och 2011.
Sens-it-iv var ett projekt som drevs för att utveckla strategier för att ersätta djurförsök inom området allergi och var ett samarbete mellan universitet, industri och myndigheter inom EU. Detta projekt har varit viktigt då EU förbjudit djurförsök inom kosmetikaindustrin fr.o.m 2013 samtidigt som de infört REACH-lagstiftningen. REACH innebär att kemikalier som används inom EU ska riskutvärdras med avseende på deras hälsopåverkande effekter, allergiframkallande förmåga inkluderat. Detta kommer att kräva en stor mängd test, vilka idag utförs med djurförsök, och inom Djurens Rätt är vi självklart mycket glada över att det finns forskare här i Sverige som arbetar med att utveckla alternativ till dessa djurtester.
Under studiebesöket berättade Malin Lindstedt om deras forskning på immunförsvarets dendritceller och hur de har använt denna forskning för att utveckla ett testsystem som kallas GARD (genomic allergen rapid detection test) som bygger på analys av en signatur av biomarkörer som analyseras m.h.a mikroarrayer. Forskargruppen har utvärderat testets känslighet och kommer inom kort att skicka in en ansökan om formell prevalidering till ECVAM (European Centre for Validation of Alternative Methods) ). I denna fas kommer parametrar som reproducerbarhet och överförbarhet analyseras. Målsättningen är att helt kunna ersätta de djurförsök som idag utförs på möss och marsvin vid test av potentiellt allergiframkallande ämnen.
Efter en mycket intressant och givande föreläsning fortsatte besöket med en rundvandring på avdelningen, tillsammans med Andy Forreryd och avslutades sedan med ett besök på SCIBLU där Ingrid M Rading berättade om mikroarray teknologin som används för analys av genuttryck i en cell och hur de arbetar med preparation av provmaterial (RNA) från forskargruppen.
Hela besöket kändes mycket positivt och vi gick därifrån med en förvissning om att flertalet alternativa metoder är på väg och med förhoppningen att processen för att få ut dessa på marknaden skyndas på. För även om vi vet att vägen från forskarens bord, via ansökningar, regelverk och kontroller, till industrins forskning kan vara lång och otroligt utdragen, så håller vi tummarna för att det ska gå att snabba på processerna. För djurens skull, men även för att dessa metoder oftast är både mer ekonomiska och mer tidseffektiva. Framtiden ligger helt klart i de alternativa metodernas händer!
Text: Sofia Kamlund, Djurens Rätt Helsingborg-Höganäs

