Djurens Rätt  Kontakt Sök Medlemssidor
 
Bookmark and Share  
 

Djurens Rätts äggkampanj

Vissa butiker går före

ICA Malmborgs i Lund är kända för sitt starka engagemang i miljö- och rättvisefrågor. Butiken tog tidigt bort buräggen ur sitt sortiment.

- Vi påverkades redan i början av 1990-talet av den debatt som Astrid Lindgren förde om hönornas levnadsvillkor. Då tog vi kontakt med en KRAV-producent som kunde leverera ägg till oss. Han gör det fortfarande, berättar butikschefen Ola Hollerup.

ICA Malmborgs har hela tiden mötts av positiva reaktioner från sina kunder. Utöver de KRAV-märkta äggen så säljer ICA Malmborgs även ägg med ICAs egna varumärke. Dessa kommer från hönor i frigående system.

- ICA-butikerna är egendrivna och bestämmer i viss utsträckning över sitt eget sortiment. En del butiker har gått före och tagit bort buräggen. Det kan mycket väl bli som så att hela ICA-rörelsen tar det steget framöver, tror Ola.

Text: Roger Pettersson

Hönan eller ägget - en genomlysning av äggindustrin

Lagom till påsken 2009 släppte Djurens Rätt rapporten "Hönan eller ägget – en genomlysning av äggindustrin". Svenskarna konsumerar sex miljoner ägg i timmen under påskafton. Av alla ägg som värps är nära 35% från hönor som sitter i bur. Men även ägg från frigående hönor och kravägg medför lidande för hönorna.

 Startsida
 Senaste nytt

 Kampanjdagar 2012
 ICA
 Coop
 Hemköp - burfria!
 PrisXtra - burfria!

 Lämna en kampanjrapport
 Skriv ett medborgarförslag
 Skriv en insändare

 Livet i en hönsbur
 "Frigående" system
 Hönan och hennes ägg
 Märkning av ägg
 Källor