Djurens Rätt  Kontakt Sök Medlemssidor
 
Bookmark and Share  
 

Allt om

Riksstämman 2009 i Kalmar


Foto: Hendrik Zeitler

En sammanfattning av söndagens stämmoförhandlingar

Och avslutningsvis fick vi veta att det är Karlstad som gäller nästa år. Ses där!

Riksstämman avslutades med att Stiftelsen Forska utan Djurförsök fick en ny styrelse och ledamöterna fick en redogörelse över stiftelsens verksamhet. Sedan tackade verksamhetschef Roger Pettersson, ansvarig för stämman, den ansvariga Kalmaravdelningen för allt jobb med årets stämma, och ordförande Alexandra Leijonhufvud tackade presidiet och all annan berörd personal.

En stor förändring röstades igenom strax efter lunch, eller snarare inledningen till en stor förändring då förslaget måste röstas igenom även på nästa stämma. Det var ett förslag på ändring i stadgarna från förbundsstyrelsen som går ut på att Djurens Rätt övergår till att hålla riksstämmor vartannat år. Undar varannan av desa ska det fattas beslut om fyraåriga verksamhetsinriktningar. De år då inte stämmor hålls kommer det att arrangeras rikskonferenser, som ska ha ett större fokus på ideologi och strategi. "Även utbildningsinslag ska förekomma", som det heter i styrelsens förslag.

En stor del av förmiddagen ägnades åt att diskutera valberedningens arbete, och bland annat kring styrelsens förslag om att det ska utses en arbetsgrupp som ska bereda och ta fram förslag till valberedning. Förslaget diskuterades länge och grundligt, liksom att valberedningen ska få krav på sig att utbildas. Förslaget om den förberedande arbetsgruppen röstades igenom med röstsiffrorna 33 mot 27, men måste röstas igenom även på kommande stämma för att införas i stadgarna. Förslaget för stadgereglerad utbildning för valberedningen röstades ner.

Ombuden beslutade att Djurens Rätt ska kvarstå som medlemmar i Eurogroup for Animals, enligt förslaget i den utredning som gjort.

Stämman beslutade att höja medlemsavgifterna till 240 kronor per år för fullbetalande och 100 kronor per år för ungdomar och pensionärer samt 50 kronor för juniorer och familjemedlemmar. Samt att vi ska trycka på möjligheten att bli Djurfadder, för 25 kronor i månaden via autogiro. 

Därefter redogjordes det för personvalen för valberedning och förbundsstyrelse. Nya förbundsstyrelseledamöter är Kristofer Sofroniou, Ludvig Lindström, Paul Josefsson, Pernilla Nordström, Marie-Hélène Boccara och Jens Ingloff. Läs mer om den nya styrelsen i pressmeddelandet Alexandra Leijonhufvud omvald som ordförande i Djurens Rätt 

Ledamöter i valberedningen detta verksamhetsår är Chris Lundberg, Anders Kemi och Alvin Lindstam, med suppleanterna Anders Ekelund, Tina Hogevik och Siw Björkgren.

Söndagen inleddes med att Djurens Rätt antog ett uttalande, som finns att läsa i vårt pressmeddelande Uttalande antaget vid Djurens Rätts riksstämma 21-24 maj 2009


Torsdag 28 maj

På denna sida hittar du det viktigaste som hände i Kalmar mellan den 21 och 24 maj.

Söndag 24 maj


Foto: Hendrik Zeitler

Hela söndagen ägnades åt förhandlingar, som avslutades enligt tidschemat. Det viktigaste läser du om nedan.

Lördag 23 maj


Daniel Colliander och Catharina Ström från Goodstore. Foto: Hendrik Zeitler.

Lördagens förhandlingar inleddes av Jonas Löhnn, kommunpolitiker i Kalmar. På förmiddagen avslöjades vilka som vann Guldråttan 2009, vilket var de helvegetariska livsmedelsbutikerna Goodstore och Astrid och aporna. Resten av dagen ägnades åt stämmoförhandlingar, vilka sammanfattas längre ner. Kvällen ägnades åt den årliga supén, som bland annat gästades av Mats Lindahl som vann Positiva priset, dåvarande Guldråttan, 1989.

Fredagen 22 maj


Foto: Hendrik Zeitler.

Fredagen ägnades åt workshops om internetaktivism och skolpresentationer. Stämmoförhandlingar inleddes kl. 14.30, med bland annat genomgång av kassaberättelse och gruppdiskusssioner om bland annat ett förslag om höjda medlemsavgifter. Den planerade grillkvällen tvingades inomhus på grund av ett kortvarigt men intensivt regnande, men humöret räddades av en helt fantastisk vegansk buffé samt ett liveframträdande av skivaktuella Nilla Nielsen.

Torsdag 21 maj


Foto: Elin Schwartz.

Stämman smygstartade på torsdagen med en publik föreläsning av Kalmarförfattaren Anders Johansson om Charles Darwin och djurrätten. Därefter följde en paneldiskussion med förutom Anders Johansson även Djurens Rätts Birgitta Carlsson och Alexandra Lejonhufuvd.

 

Namn:

E-postadress: