Djurens Rätt  Kontakt Sök Medlemssidor
 
Bookmark and Share  
 

Djurens Rätts bästa vegorecept

Senapssill


Foto: Pekka Koskenvoima

salt
1 aubergine
5 msk stark senap (om du använder starkt och söt senap så ta mindre socker)
1 msk vinäger
2 msk socker
1 dl olja
½ dl soja- eller havregrädde
salt
peppar
dill

Skala auberginen och skär den i strimlor. Koka dem sedan i kraftigt saltat vatten, exakt 5 minuter (från att vattnet kokar). Strimlorna ska bli mjuka och sladdriga men inte så mycket att det blir mos av dem. Låt strimlorna rinna av. Kör dem gärna i en salladsslunga. Vispa ihop senap, socker och vinäger och tillsätt oljan under omrörning. Rör ner sojagrädden. Smaksätt med kryddorna och hackad dill. Vänd ner auberginestrimlorna i såsen.

Publicerat: 16-JUN-09 Ändrat: 01-JUL-09 Författare: Gabriella Terneborg

Välkommen till Vegoland

Här har vi samlat de recept som finns med i våra recepthäften och i våra tidningar samt en del annat smått och gott. I menyn till höger hittar du de tjugo senaste publicerade recepten, samtliga recept har vi samlat här.

Var snäll mot jorden och dina medmänniskor och välj ekologiska och rättvisemärkta råvaror och närodlade råvaror efter säsong i den mån det är möjligt. Lycka till i köket!

Mer vegomat hittar du t.ex. i bloggarna vegan yum yum, Veganvrak, Vegobruden, 146 mil vegan, veganbidraget, vegankrubb och veganmage.

Not till recepten: vi har valt att inte namnge specifika ingredienser t ex olika märken på vispbar grädde. Detta för att utbudet hela tiden förändras. Titta på vår lista över ersättningstips för att få reda på aktuella produktmärken.

Vegotips

Menyer*

* Flera av menyerna innehåller rätt så många rätter. Det är inte meningen att man måste tillaga alla. Plocka de rätter du tycker verkar goda. Hur många är upp till dig!