Djurens Rätt  Kontakt Sök Medlemssidor
 
Bookmark and Share  
 

Djurens Rätts bästa vegorecept

Lussekatter

40 stycken

175 g mjölkfritt margarin
5 dl soja- eller havremjölk
50 g jäst för söta degar
1 tsk salt
2 tsk + 1 ½ dl vit baksirap
1½ liter vetemjöl
1 påse saffran
2 tsk sojagrädde + pensling
russin

Smält 50 g av margarinet och tillsätt mjölken. Värm tills den blir fingervarm (37 grader). Smula ner jästen i en degbunke. Häll i lite av margarin/mjölkblandningen och rör tills jästen är upplöst. Tillsätt sedan resten av margarin/mjölkblandningen samt salt, 2 tsk baksirap och nästan allt mjöl. Arbeta samman degen ordentligt i minst 10 minuter så att degen blir ”fluffig” och släpper bunkens kanter. Strö på lite mjöl och låt degen jäsa under duk ca 1 timme.
    
Rör ihop resten av margarinet (125 g) och 1½ dl baksirap i en annan bunke, blanda ner saffranet och 2 tsk grädde. Rör samman allt.
    
När degen har jäst färdigt arbetar du in saffranssmeten i bunken med den uppjästa degen. Tillsätt resten av mjölet. Häll ut degen på ett mjölat bord och knåda degen ytterligare. Forma sedan lussekatter. Lägg dem på en plåt och åt dem jäsa under en duk till ca dubbel storlek. Peta i russinen och pensla med grädde. Grädda i ugnens mitt i 250 grader i ca 8 minuter.

Publicerat: 16-JUN-09 Ändrat: 22-JUN-09 Författare: Gabriella Terneborg

Välkommen till Vegoland

Här har vi samlat de recept som finns med i våra recepthäften och i våra tidningar samt en del annat smått och gott. I menyn till höger hittar du de tjugo senaste publicerade recepten, samtliga recept har vi samlat här.

Var snäll mot jorden och dina medmänniskor och välj ekologiska och rättvisemärkta råvaror och närodlade råvaror efter säsong i den mån det är möjligt. Lycka till i köket!

Mer vegomat hittar du t.ex. i bloggarna vegan yum yum, Veganvrak, Vegobruden, 146 mil vegan, veganbidraget, vegankrubb och veganmage.

Not till recepten: vi har valt att inte namnge specifika ingredienser t ex olika märken på vispbar grädde. Detta för att utbudet hela tiden förändras. Titta på vår lista över ersättningstips för att få reda på aktuella produktmärken.

Vegotips

Menyer*

* Flera av menyerna innehåller rätt så många rätter. Det är inte meningen att man måste tillaga alla. Plocka de rätter du tycker verkar goda. Hur många är upp till dig!