Djurens Rätt  Kontakt Sök Medlemssidor
 
Bookmark and Share  
 

Djurens Rätts bästa vegorecept

Välkommen till Vegoland

Här har vi samlat de recept som finns med i våra recepthäften och i våra tidningar samt en del annat smått och gott. I menyn till höger hittar du de tjugo senaste publicerade recepten, samtliga recept har vi samlat här.

Var snäll mot jorden och dina medmänniskor och välj ekologiska och rättvisemärkta råvaror och närodlade råvaror efter säsong i den mån det är möjligt. Lycka till i köket!

Mer vegomat hittar du t.ex. i bloggarna vegan yum yum, Veganvrak, Vegobruden, 146 mil vegan, veganbidraget, vegankrubb, Veganrecept och galna upptåg och veganmage.

Not till recepten: vi har valt att inte namnge specifika ingredienser t ex olika märken på vispbar grädde. Detta för att utbudet hela tiden förändras. Titta på vår lista över ersättningstips för att få reda på aktuella produktmärken.

Vegotips

Menyer*

* Flera av menyerna innehåller rätt så många rätter. Det är inte meningen att man måste tillaga alla. Plocka de rätter du tycker verkar goda. Hur många är upp till dig!

Griljerade tofuskivor

skivad tofu eller Rasherskivor
senap
ströbröd

Lägg ut tofuskivorna på ett ugnssäkert fat, bred över senap och strö över ströbröd. Gratinera i 200 grader tills de fått fin färg ca 15 minuter.

Publicerat: 18-DEC-06 Ändrat: 22-JUN-09 Författare: Gabriella Terneborg