Hästhoppning tas bort från OS-gren

När en tysk femkampare under OS i Tokyo 2020 piskade sin häst orsakade det stor skandal. Och nu tas hästhoppningen bort från femkampen.
Den moderna femkampen har funnits med på OS-programmet sedan 1912 och de aktiva tävlar i fem olika grenar. Förutom hästhoppning är det fäktning, simning, pistolskytte och terränglöpning.
Under OS i Tokyo sommaren 2020 vägrade hästen Saint Boy lyda tyskan Annika Schleu i hästhoppningsgrenen och Schleu piskade upprepade gånger hästen för att försöka få den att lyda. Bilderna var obehagliga att se och orsakade stor skandal.
Och nu kommer nyheten att hästhoppningen i modern femkamp plockas bort från OS-programmet och ersätts av cykling, det rapporterar tidningen The Guardian.